Zacskóból enni, zacskós tejet venni - aki még emlékszik rá -, zacskóba csomagolni…….de lakni?

Zacskóból enni, zacskós tejet venni - aki még emlékszik rá -, zacskóba csomagolni…….de lakni?


Ez most még elég érthetetlen, de a végére járunk a gondolatnak.

 

 

 


A friss, oxigén dús levegő elengedhetetlen szervezetünk tökéletes működéséhez.
Az általunk elfogyasztott táplálékot szervezetünk vegyi úton lebontja és a levegőből nyert oxigént felhasználva elégeti. Ebből a folyamatos oxidációból nyerjük energiánkat.

Azokon a helyeken, ahol naponta huzamosabb ideig, több órán át tartózkodunk nagyon fontos a megfelelő szellőzés, illetve a kellő mennyiségű oxigént tartalmazó levegő.
Akinek napközben gyakran fáj a feje, fáradtnak, levertnek érzi magát érdemes ezen elgondolkodni, mi lehet ennek esetleges okozója! Elképzelhető, hogy a szellőzéssel van probléma, azaz „elfogyott” a levegő a helyiségből?

Beszélnünk kell még a levegőben lévő vízpáráról is.
Az épületek belső levegőjébe kerülő, túlzott mennyiségű vízpára két okból is probléma. Egyrészről rombolja a benne lakó emberek egészségét, másrészt komolyan károsíthatja az épület szerkezeti elemeit is.
A levegő relatív páratartalmának optimális, az ember számára egészséges szintje 40%-60 % közötti tartományban mozog.
Ha a levegő relatív páratartalma 40% alá csökken - vagyis túlzottan száraz - ennek is lehetnek káros következményei, ilyenek a kellemetlen közérzet, a csökkenő oxigénfelvétel és szállítás a véráramba, a meghűléses megbetegedések fokozódó veszélye, a folyton kiszáradó, érzékeny bőr, a megnövekedett porképződés.

Viszont a 60% fölé emelkedő relatív páratartalom kiváló körülményeket teremt a mindenütt jelenlévő, de csak bizonyos körülmények között (60% relatív páratartalom fölött) aktivizálódó gomba spóráknak, aminek eredményeképp a lakás „kivirágzik”. A bútorok mögött és a sarkokban felüti fejét a penész. Mindez elkerülhető, ha biztosítjuk a megfelelő minőségű levegőt egy szellőző berendezéssel.

Tudomásul kell vennünk, hogy szinte minden emberi tevékenység páratermeléssel jár. 
A nedvesesség nagy része ilyen hétköznapi emberi tevékenységek következtében, mint légzés, felületi kipárologtatás, főzés, mosás, mosogatás, ruhaszárítás, zuhanyozás során folyamatosan szabadul fel.
Ezen kívül szobanövényeink is jelentősen hozzájárulnak a belső páratartalom növekedéséhez.
 

A régi rosszul záródó, tömítetlen nyílászárók, amelyek a csukott ablak ellenére is „szellőztek”, a meszelt falak, melyek nem gátolták semmilyen formában a falak párafelvételét és a kályha, amely a jól szellőző kéményen keresztül kijuttatta a levegőt a lakásból, aminek akkor még volt hol bejönni, megoldotta a lakás természetes szellőzését. Még ismeretlen fogalom volt a penészesedés.

Azonban a jó hőszigetelésű új, vagy utólag szigetelt, a régieket új nyílászárókra cserélt régi épületekben a szigetelés és a nyílászárók fokozott légzárása együttesen okozhat komoly pára gondokat.
A jó minőségű új ajtók és ablakok minden szempontból kívánatosak, viszont aki modern nyílászárókat építtet otthonába, annak mindenképpen számolnia kell azzal, hogy a nyílászárók cseréjével párhuzamosan gondoskodnia kell a megfelelő szellőztetés kialakításáról is.

A mai technológiával épülő épületeknek nincs természetes szellőzése, mert a hő veszteségek leszorítása érdekében az épület "be van csomagolva".  

 

Itt a magyarázat az első mondatra: Élünk a lakásunkban, mint egy műanyag zacskóban.

 

Megállapíthatjuk, hogy lakásunkban, irodánkban a szellőztetés hiánya vagy nem megfelelő volta miatt, magas koncentrációban jelen lévő és oda bekerülő szennyező anyagok, az oxigénhiány, illetve a magas páratartalom nap mint nap támadást indítanak egészségünk és környezetünk ellen, sokszor olyan tüneteket, betegségeket produkálva, melyekből nem is gondolnánk a szellőztetés hiányára, mint a probléma okozójára.
Egy lakás szellőztetésekor a bent lévő levegőt valahogy „rá kell vennünk” arra, hogy elinduljon kifelé a szabadba, a kinti levegőt pedig arra, hogy a kifelé menő levegő helyére bejöjjön. A befúvott levegőt lehet szabályozni, szűrni, fűteni, vagy hűteni, esetleg még párásítani is.  
A hagyományos szellőztetést gyakorlatilag lehetetlen pontosan kézben tartani, és vitathatatlan hátránya, hogy a szellőztetéssel értékes energiát pumpálunk a szabadba. A hőcserélős lakásszellőztető rendszerek pontosan a szükséges friss levegő mennyiséggel látják el az épületet. Egy ilyen rendszer birtokában már nincs szükség az ablaknyitásra, így nem csak energia takarítható meg, hanem kifejezetten jó minőségű friss levegőt juttat az épületbe

 

Ennek megoldására többféle lehetőség létezik.

Mi a legmegfelelőbb az Ön számára?

Szakembereink a kiválasztásban és telepítésben is segítséget nyújtanak!